Muzeum nie musi być pełne zakurzonych eksponatów. Nasze pokazują żywą historię. Sprawdźcie.

W okolicy czekają na Was m.in. młyn papierniczy gdzie do dziś produkujemy papier metodami z XIX w. i nauczymy Was tego. Sprawdźcie jak mieszkano kiedyś i jak samemu zrobić prawdziwy chleb czy odwiedźcie tak oryginalne miejsce jak Muzeum Żaby.

Muzeum Sztuki Sakralnej

pl. Wolności 5, Bardo, tel. 74 8171-421
Cenna kolekcja obrazów, rzeźb, naczyń i szat liturgicznych, paramentów oraz wydawnictw związanych z kultem Matki Boskiej Bardzkiej podzielona została na cztery działy ekspozycji muzealnej: historia Barda, malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne.
Muzeum Sztuki Sakralnej

Muzeum Filumenistyczne

Bystrzyca Kłodzka, tel. 748110637
W dawnym kościele ewangelickim przy Małym Rynku założono w 1964r. jedyne w kraju muzeum posiadające kolekcję etykiet zapałczanych, zapalniczek i innych urządzeń służących nieceniu ognia. Prezentuje ono również historie Bystrzycy Kłodzkiej.CIzba Pamięci Rolnictwa- ul. Kolejowa 5,Czynna codziennie w godz. 10:00 – 17:00,Wolne datki. Ekspozycja maszyn i urządzeń rolniczych, jakie dawniej służyły rolnikom zamieszkujących gminy znajdujące się w Masywie Śnieżnika oraz gminy wiejskiej Kłodzko.
www.muzeum-filumenistyczne.pl

Muzeum Papiernictwa

Duszniki-Zdrój, tel. 748669248
Budynek drewniano-kamienny wzniesiony w 1605r. z wyraźnie barokowym akcentem. We wnętrzach znajduje się Muzeum Papiernictwa i warsztaty produkujące papier ręcznie czerpany. Istnieje możliwość wzięcia udziału w lekcjach, dotyczących techniki produkcji papieru czerpanego połączona z zajęciami praktycznymi.
www.muzeumpapiernictwa.pl

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Kłodzko, tel. 748673570
Działania muzeum skupiają się wokół tematyki miasta, regionu, jego historii, przyrody i sztuki. Muzeum organizuje wystawy stałe, czasowe o różnorodnej tematyce, w tym obrazujące istotne problemy regionu.
www.muzeum.klodzko.pl

Muzeum Ziemi Geologiczne

Kletno
Prezentowane są tu kamienie, minerały i skamieliny z całego świata oraz lokalne, które występują w okolicznych górach. W kolekcji m.in. odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, gadów permskich z rejonu Nowej Rudy oraz skamieniałe formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Znajduje się tu również skamieniałe gniazdo z jajami dinozaura. Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski” dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów (w zachowanych proporcjach) i skamieniały las permski.
www.muzeum-kletno.pl

Muzeum Zabawek

Kudowa-Zdrój, tel. 748664970
Większa część eksponatów przedstawiona jest w formie bajkowych scen lub obrazów przestrzennych.
www.muzeum-zabawek.pl

Muzeum Żaby

Kudowa-Zdrój, tel.748661436
Prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.
www.muzeumzaby.pl

Kaplica Czaszek

Kudowa-Zdrój, tel. 605 540 927
Jedna z nielicznych w Europie kaplica, której wystrój stanowią warstwowo ułożone czaszki i piszczele ok. 3 tyś ludzi ofiar wojen i epidemii.
www.czermna.pl

Skansen „Szlak ginących zawodów”

Kudowa-Zdrój, tel.74 865 55 12
Bilet obejmuje pokaz toczenia naczyń glinianych,wstęp do domu wypieku chleba, do chaty robótek ręcznych, kuźni i mini zoo. W gospodarstwie. Bogusława Gorczyńskiego w Czermnej – 200 m. od Kaplicy Czaszek można zapoznać się z ginącymi zawodami: garncarstwem, młynarstwem i kowalstwem. Atrakcją jest mini ZOO: strusie jedzące z ręki, kilkanaście gatunków bażantów, kurki i koguty ozdobne oraz pawie. Degustacja prawdziwego wiejskiego chleba w cieniu zabytkowego, drewnianego wiatraka.
www.szlakginacychzawodow.com.pl

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (Skansen w Pstrażnej)

Kudowa-Zdrój, tel. 748662843
Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją – dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w.
Fb: Skansen Pstrążna

Galeria Muzealna im. M.Klahra Starszego

Rynek 1, Lądek-Zdrój tel. 748146482
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego mieści się w Lądku Zdroju, na rynku, w późnobarokowej narożnej kamienicy. Tu w latach 1724 – 1742 mieszkał i miał pracownię wybitny rzeźbiarz doby baroku Michał Klahr Starszy. Wówczas kamienica nazywana była „Zur Kornecke”. Galeria gromadzi eksponaty związane z historią Lądka Zdroju i organizuje wystawy poświęcone zarówno dziejom Ziemi Kłodzkiej, jak i prezentujące dorobek artystyczny twórców mieszkających w tych okolicach.
Fb: GaleriaKlahra

Etnograficzne Muzeum Misyjne

ul. Reymonta 1, 57- 320 Polanica Zdroj (Sokołówka),tel.: 74 868 13 17

Zgromadzono tu wytwory sztuki ludów Afryki, Oceanii, Ameryki Południowej, Polinezji, Zairu i Andów Peruwiańskich. Na zbiór składają się stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, a także przedmioty codziennego użytku i rzeźby gromadzone przez misjonarzy.
Muzeum Etonograficzne

Izba Regionalna w „Domu Skowronki”

Radochów 144, tel. 748147802
Wyposażona w tradycyjne sprzęty przybliża sposób życia dawnych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.
Izba Regionalna

Huta Szkła Kryształowego

Oddział PTTK Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 17 ,Stronie Śląskie.tel./fax (74) 814 13 79
Zwiedzanie z PTTK .Trasa turystyczna pozwala zapoznać się z podstawowymi etapami procesu technologicznego produkcji szkła kryształowego. Zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych z przewodnikiem PTTK. Czas zwiedzania huty to ok. 1,5 godz.
www.pttk-stronie.pl