Muzea z bogatymi zbiorami, zamki i twierdze górskie oraz kilometry krętych podziemnych korytarzy…

Całe podziemne miasto z czasów II Wojny światowej, jaskinia ze szczątkami niedźwiedzia jaskiniowego, kaplica wyłożona ludzkimi czaszkami czy skansen gdzie nauczą jak piec prawdziwy chleb. Wszystko to czeka na turystów tych małych i dużych, którzy chcieliby poznać historię naszego regionu.

Podziemne miasto Osówka

ul. Świerkowa 29 d, Sierpnica, 58-340 Głuszyca,tel. 74 84 56 220,
Ostatnia, główna, największa, najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera, budowana na Dolnym Śląsku.
www.osowka.pl

Jansky Vrch

Pierwotnie średniowieczny zamek, majątek biskupów wrocławskich, znacznie przebudowany w XV i XVII w. Rozbudowany w stylu barokowym i odnowiony w XIX w. Na wałach założony ogród. Wewnątrz można podziwiać pomieszczenia biskupów wrocławskich z meblami z epoki oraz zabytkową kolekcję z XVI-XIX w. Interesujący zbiór zabytkowych fajek.
www.janskyvrch.cz/cs

Sztolnia fluorytowa w starej Kopalni Uranu

Kletno, tel. 60188924
Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych). Długość udostępnionych wyrobisk to około 200 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m.
www.kletno.pl

Jaskinia Niedźwiedzia

Kletno, tel. 74 81 41 250
Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach na dnie jaskini odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych.
www.jaskinianiedzwiedzia.pl

Twierdza Kłodzka

Kłodzko, tel. 74 86 73 468
Prezentowane są tu kamienie, minerały i skamieliny z całego świata oraz lokalne, które występują w okolicznych górach. W kolekcji m.in. odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, gadów permskich z rejonu Nowej Rudy oraz skamieniałe formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat. Znajduje się tu również skamieniałe gniazdo z jajami dinozaura. Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski” dla dzieci, gdzie można oglądać modele dinozaurów (w zachowanych proporcjach) i skamieniały las permski.
www.twierdza.klodzko.pl

Muzeum Zabawek

Kudowa-Zdrój tel. 748664970
Większa część eksponatów przedstawiona jest w formie bajkowych scen lub obrazów przestrzennych.
www.muzeum-zabawek.pl

Muzeum Żaby

Kudowa-Zdrój, tel.748661436
Prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.
www.muzeumzaby.pl

Kaplica Czaszek

Kudowa-Zdrój, tel. 605 540 927
Jedna z nielicznych w Europie kaplica, której wystrój stanowią warstwowo ułożone czaszki i piszczele ok. 3 tyś ludzi ofiar wojen i epidemii.
www.czermna.pl

Skansen „Szlak ginących zawodów”

Kudowa-Zdrój, tel.74 865 55 12
Bilet obejmuje pokaz toczenia naczyń glinianych,wstęp do domu wypieku chleba, do chaty robótek ręcznych, kuźni i mini zoo. W gospodarstwie. Bogusława Gorczyńskiego w Czermnej – 200 m. od Kaplicy Czaszek można zapoznać się z ginącymi zawodami: garncarstwem, młynarstwem i kowalstwem. Atrakcją jest mini ZOO: strusie jedzące z ręki, kilkanaście gatunków bażantów, kurki i koguty ozdobne oraz pawie. Degustacja prawdziwego wiejskiego chleba w cieniu zabytkowego, drewnianego wiatraka.
www.szlakginacychzawodow.com.pl

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (Skansen w Pstrażnej)

Kudowa-Zdrój, tel. 748662843
Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją – dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w.
Fb: Skansen Pstrążna

Galeria Muzealna im. M.Klahra Starszego

Rynek 1, Lądek-Zdrój tel. 748146482
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego mieści się w Lądku Zdroju, na rynku, w późnobarokowej narożnej kamienicy. Tu w latach 1724 – 1742 mieszkał i miał pracownię wybitny rzeźbiarz doby baroku Michał Klahr Starszy. Wówczas kamienica nazywana była „Zur Kornecke”. Galeria gromadzi eksponaty związane z historią Lądka Zdroju i organizuje wystawy poświęcone zarówno dziejom Ziemi Kłodzkiej, jak i prezentujące dorobek artystyczny twórców mieszkających w tych okolicach.
Fb: GaleriaKlahra

Etnograficzne Muzeum Misyjne

ul. Reymonta 1, 57- 320 Polanica Zdroj (Sokołówka),tel.: 74 868 13 17

Zgromadzono tu wytwory sztuki ludów Afryki, Oceanii, Ameryki Południowej, Polinezji, Zairu i Andów Peruwiańskich. Na zbiór składają się stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, a także przedmioty codziennego użytku i rzeźby gromadzone przez misjonarzy.
Muzeum Etonograficzne

Izba Regionalna w „Domu Skowronki”

Radochów 144, tel. 748147802
Wyposażona w tradycyjne sprzęty przybliża sposób życia dawnych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.
Izba Regionalna